Zraszacze, węże, urządzenia kroplujące – nawadnianie ogrodów

Coraz więcej osób decyduje się na automatyczne nawadnianie ogrodu. Zaprojektowanie takiego nawadniania wcale nie jest skomplikowane. W czasie projektu wystarczy pamiętać, że trasa wody musi być jak najkrótsza.

Rozmieszczenie urządzeń nawadniających na projekcie

nawadnianie ogrodów na terenie ŁodziChodzi o to, by woda od źródła do miejsca wylotu powinna przebyć jak najkrótszą drogę. Jeśli trasa będzie krótka, to również ciśnienie na wylocie nie będzie niskie. Projekt automatycznego nawodnienia ogrodu powinien zostać naniesiony na plan całego ogrodu. Obie części muszą się ze sobą zgadzać i współgrać. Wtedy wykonanie projektu będzie łatwiejsze. Zaplanowanie rozmieszczenia elementów nawadniających jest istotne. Trzeba wyznaczyć najbardziej odpowiednie miejsca dla zraszaczy, a także linii kroplujących czy po prostu węży wodnych. Wcześniej trzeba spisać parametry wszystkich urządzeń, które zamierzamy użyć. Parametry znaleźć można w katalogach producentów. Potem trzeba już tylko użyć cyrkla. Jeśli znamy parametry urządzenia, możemy wybrać średnicę cyrkla i zatoczyć koło. Dzięki temu będziemy wiedzieć, na jaką odległość będzie działać konkretne urządzenie nawadniające. Takie nawadnianie ogrodów na terenie Łodzi może zostać przeprowadzone przez specjalistów w tej dziedzinie – firm jest całkiem sporo. Nawadniane powierzchnie na projekcie powinny zawsze na siebie trochę nachodzić. A wszystko po to, aby żaden fragment terenu ogrodowego nie pozostał suchy – wszystkie rośliny powinny mieć dostęp do nawodnienia. Tylko takie nawadnianie automatyczne ma sens. Dzięki temu nie trzeba podlewać samodzielnie roślin – są one nawadniane przez urządzenia doprowadzające wodę.

Takie urządzenia mogą być nawet skomputeryzowane i uruchamiać się o konkretnych porach dnia. Można też uruchamiać cały mechanizm samodzielnie – wtedy, kiedy trzeba podlać rośliny.

Przewiń do góry