Zawory grzybkowe i ich zastosowanie

Elementami instalacji grzewczych czy wodociągowych są zwłaszcza zawory grzybkowe. Mogą regulować lub odcinać przepływ cieczy, innych substancji płynnych. Gdy zamykają te instalacje mówi się, że zamykają je w sposób grzybkowy. Stąd wyróżniająca je nazwa.

Budowa zaworów grzybkowych

zawory grzybkoweW skład budowy zaworów grzybkowych wchodzi korpus z gniazdem przylgowym, ruchomy (uszczelniony elementem gumowym – w przypadku wykorzystania go do zimnej wody; lub metalowym – do ciepłej wody) trzpień, zamknięcie w kształcie grzybka w zestawie z uszczelką, dławica, która ma za zadanie uszczelnić korpus i grzybek. Najczęściej zawory grzybkowe zabezpieczają przez zalaniem, gdyż wykorzystuje się je do odcinania dopływu cieczy. Wyróznia się wiele rodzai zaworów m. in.: posiadających jeden lub wiecej grzybów, obniżające poziom hałasu tzw. zawory szklankowe, wykonane z żeliwa, stali węglowej, kwasoodpornej, gwintowane zewnętrznie i wewnętrznie (kołnierzowe, międzykołnierzowe i bezkołnierzowe). Każdy z nich może być wspomagany tzw. sprężyną.Zawory grzybkowe mogą utrzymać wysokie ciśnienie dlatego muszą charakteryzować się dużą wytrzymałością i trwałością. Nie tylko są umieszczane w prywatnych domach/mieszkaniach ale również stosowane są w przemyśle czy energetyce. Mają swoje zastosowanie przy instalacjach wody zimnej, ciepłej, chłodzącej, pary wodnej, energetyce, w dużych rafinariach oraz sieciach gazowniczych.

Dobrą praktyką jest zakręcania zaworów grzybkowych podczas dłuższych nieobecności. Przy wyborze odpowiedniego zaworu wybieramy jego zastosowanie czyli czy ma to był zawór odcinający, regulacyjny, przelotowy czy zwrotny. Warto zwrócić także uwagę, że każdy zawór posiada swoją maksymalną określoną temperaturę pracy. Decydując się na tego typu element instalacyjny mamy zapewnioną szczelność oraz wytrzymałość całego układu.

Przewiń do góry