Czym różnią się poszczególne sprężyny naciągowe

Naciągowe sprężyny to powszechnie wykorzystywany element i to w bardzo różnych warunkach, dlatego należy zdawać sobie sprawę z tego, ze wyróżniamy ich wiele rodzajów, a co za tym idzie nie wszystkie z nich nadają się do tego samego. Co zatem o ich rodzajach warto wiedzieć, by wybrać odpowiednie rozwiązanie dla siebie. 

Jakie są rodzaje sprężyn naciągowych 

sprężyny naciągoweNim przejdziemy do omawiania tego jakie są rodzaje sprężyn naciągowych warto choć w kilku słowach powiedzieć czym one są. Jest to zasadniczo rodzaj sprężyny który na skutek naprężenia ulega rozciągnięciu, przez co jej długość się zwiększa, gdy naprężenie ustępuje powraca ona do swoich właściwych rozmiarów. Typowym dla tego rodzaju sprężyn jest także rodzaj zakończenia są to haki lub pół kółka, które umożliwia właściwe przymocowanie sprężyny. I choć budowa, jeśli chodzi o sprężyny naciągowe w większości przypadków jest taka sama, to jednak same rodzaje sprężyn są różne. Pierwszą różnicą jest materiał z jakiego są one wykonywane, zwykle jest to stal sprężynowa lub tez nierdzewna, materiały te jednak sprawiają, że sprężyna inaczej się zachowuje, a co za tym idzie ma ona także inne parametry i przeznaczenie. Znaczące różnice są też widoczne w typach mocowań, o czym już wspominaliśmy. Tych jednak jest sporo półzaczepy, zaczepy okrągłe, hakowe oraz niemieckie oka. Jest to o tyle istotne, ze to od tego czy prawidłowo dobierzemy rodzaj zaczepy będzie zależeć to czy uda nam się zamontować sprężynę.

Rodzaje sprężyn to tak naprawdę konkretne ich parametry, które mają bezpośrednie przełożenie na to jakie są ich właściwości i tym samym w jakich warunkach i miejscach mogą one być montowane. Niemniej by odpowiednie je dobrać trzeba sobie zdawać sprawę z tych różnic, które niekiedy są naprawdę drobne.